Prep Football

Fairview and Good Hope stayed put in their respective polls when the Alabama Sports Writers Association released its latest batch of high school football rankings on Tuesday night.

The Aggies (6-1) remained at No. 10 in Class 5A, while the Raiders (7-1) were No. 10 in Class 4A.

Cullman (6-1) received votes in Class 6A.

See complete rankings below:


CLASS 7A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Thompson (23); 8-0; 276

2. Hoover; 8-0; 204

3. Auburn; 7-0; 187

4. Hewitt-Trussville; 6-2; 154

5. Theodore; 6-1; 126

6. Daphne; 6-1; 108

7. Central-Phenix City; 5-3; 98

8. Austin; 6-1; 72

9. Fairhope; 4-2; 41

10. James Clemens; 6-2; 20

Others receiving votes: Oak Mountain (6-1) 18, Prattville (5-3) 7.


CLASS 6A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Oxford (23); 6-1; 276

2. Mountain Brook; 5-1; 196

3. Clay-Chalkville; 7-0; 187

4. Pinson Valley; 5-2; 157

5. Opelika; 5-2; 134

6. Saraland; 6-2; 105

7. Spanish Fort; 5-2; 85

8. McGill-Toolen; 5-1; 80

9. Pelham; 7-1; 37

10. Blount; 5-3; 13

Others receiving votes: Cullman (6-1) 11, Athens (5-2) 8, Eufaula (6-2) 7, Muscle Shoals (5-2) 7, Fort Payne (5-2) 3, Hillcrest-Tuscaloosa (6-1) 3, Briarwood (6-2) 2.


CLASS 5A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Pleasant Grove (15); 6-1; 247

2. St. Paul's (5); 7-0; 214

3. Ramsay (3); 7-0; 199

4. Central-Clay Co.; 7-1; 157

5. Guntersville; 6-0; 135

6. Alexandria; 7-0; 122

7. Pike Road; 8-0; 89

8. Faith-Mobile; 6-1; 69

9. Demopolis; 7-0; 46

10. Fairview; 6-1; 16

Others receiving votes: Sylacauga (6-1) 7, East Limestone (6-1) 4, Leeds (7-1) 3, UMS-Wright (4-3) 2, Russellville (6-1) 1.


CLASS 4A

Team (first-place); W-L; Pts

1. American Chr. (21); 7-0; 270

2. Madison Aca. (2); 6-0; 204

3. Mobile Chr.; 6-0; 181

4. Gordo; 6-1; 161

5. Handley; 5-0; 116

6. Etowah; 5-2; 105

7. Jacksonville; 5-3; 75

8. Madison Co.; 6-2; 55

9. Bibb Co.; 6-2; 45

10. Good Hope; 7-1; 37

Others receiving votes: Williamson (6-2) 20, West Limestone (6-1) 17, Alabama Chr. (6-1) 12, Central-Florence (7-1) 5, Oneonta (5-1) 4, Northside (6-1) 3, Priceville (5-2) 1.


CLASS 3A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Fyffe (22); 7-0; 273

2. Walter Wellborn; 7-0; 202

3. Flomaton (1); 7-0; 174

4. Ohatchee; 6-1; 165

5. Piedmont; 6-1; 142

6. Montgomery Aca.; 7-0; 109

7. Thomasville; 7-0; 90

8. T.R. Miller; 6-2; 74

9. Catholic-Montgomery; 6-2; 33

10. Opp; 7-1; 30

Others receiving votes: Trinity (6-1) 12, East Lawrence (6-1) 4, Winfield (7-1) 2, Lauderdale Co. (7-1) 1.


CLASS 2A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Randolph Co. (14); 7-0; 246

2. Mars Hill Bible (7); 6-1; 221

3. Red Bay (2); 6-0; 185

4. Leroy; 6-1; 158

5. Lanett; 6-2; 127

6. G.W. Long; 6-0; 126

7. Spring Garden; 6-1; 79

8. Falkville; 7-0; 73

9. Clarke Co.; 6-1; 61

10. North Sand Mountain; 6-1; 22

Others receiving votes: B.B. Comer (6-1) 5, Abbeville (6-1) 3, Geneva Co. (6-1) 2, Colbert Co. (6-1) 1, Elba (5-3) 1, Westbrook Chr. (6-1) 1.


CLASS 1A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Brantley (22); 7-0; 273

2. Linden (1); 6-0; 209

3. Maplesville; 6-1; 184

4. Sweet Water; 4-2; 151

5. Notasulga; 5-1; 129

6. Decatur Heritage; 6-2; 110

7. Florala; 7-0; 99

8. Valley Head; 7-1; 63

9. Pickens Co.; 5-2; 40

10. Berry; 6-1; 26

Others receiving votes: Winterboro (7-1) 14, Millry (6-1) 13.

You must be logged in to react.
Click any reaction to login.
0
0
0
0
0

Recommended for you