ASWA RANKINGS

Cullman's Jaylen Hughey and Good Hope's Tanner Malin.

Cullman and Good Hope are on the move.

The Bearcats and Raiders both climbed up a spot in their respective polls when the Alabama Sports Writers Association released its latest batch of high school football rankings on Tuesday night.

The Bearcats (5-0) moved from No. 9 to No. 8 in Class 6A following a win against Hazel Green.

The Raiders (5-0) jumped from No. 10 to No. 9 in Class 4A following a victory versus Hanceville.

Fairview, meanwhile, received votes in Class 5A with a 4-1 record.

See complete rankings below:


CLASS 7A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Thompson (23); 5-0; 276

2. Hoover; 5-0; 205

3. Auburn; 5-0; 181

4. Hewitt-Trussville; 4-1; 160

5. Central-Phenix City; 3-2; 137

6. Prattville; 4-1; 101

7. Fairhope; 3-1; 73

8 (tie). Daphne; 3-1; 53

8 (tie). Theodore; 4-1; 53

10. Austin; 4-1; 49

Others receiving votes: James Clemens (3-2) 9, Enterprise (3-1) 5, Sparkman (3-2) 5, Oak Mountain (4-1) 3, Florence (3-1) 1.


CLASS 6A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Mountain Brook (16); 4-0; 255

2. Oxford (7); 4-1; 228

3. Pinson Valley; 4-1; 170

4. Saraland; 4-1; 160

5. Clay-Chalkville; 5-0; 148

6. Opelika; 3-1; 104

7. Lee-Montgomery; 4-1; 74

8. Cullman; 5-0; 66

9. Blount; 3-2; 62

10. McGill-Toolen; 2-1; 28

Others receiving votes: Muscle Shoals (3-1) 9, Pelham (4-1) 3, Eufaula (3-2) 2, Hueytown (2-3) 2.


CLASS 5A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Central-Clay Co. (19); 5-0; 262

2. St. Paul's (3); 5-0; 211

3. Ramsay; 4-0; 176

4. Pleasant Grove (1); 3-1; 171

5. Guntersville; 4-0; 130

6. Alexandria; 4-0; 120

7. Pike Road; 5-0; 79

8. Faith-Mobile; 4-1; 69

9. Demopolis; 5-0; 47

10. UMS-Wright; 2-2; 22

Others receiving votes: Fairview (4-1) 10, Russellville (5-0) 8, Greenville (3-1) 3, Sylacauga (3-1) 3.


CLASS 4A

Team (first-place); W-L; Pts

1. American Chr. (23); 5-0; 276

2. Gordo; 5-0; 200

3. Madison Co.; 5-0; 168

4. Madison Aca.; 4-0; 145

5. Mobile Chr.; 4-0; 144

6. Bibb Co.; 4-1; 105

7. Jacksonville; 4-1; 96

8. Etowah; 3-1; 66

9. Good Hope; 5-0; 58

10. Jackson; 4-1; 29

Others receiving votes: West Limestone (4-0) 13, Handley (2-0) 4, St. James (3-1) 4, Vigor (2-2) 3.


CLASS 3A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Piedmont (23); 4-0; 276

2. Fyffe; 4-0; 206

3. Walter Wellborn; 4-0; 180

4. Flomaton; 4-0; 153

5. T.R. Miller; 4-1; 143

6. Catholic-Montgomery; 4-1; 106

7. Ohatchee; 4-1; 91

8. Montgomery Aca.; 5-0; 61

9. Thomasville; 4-0; 42

10. Opp; 4-1; 13

Others receiving votes: Bayside Aca. (4-1) 11, Trinity (4-1) 11, Pike Co. (2-2) 7, Reeltown (3-2) 5, East Lawrence (4-0) 4, Hillcrest-Evergreen (3-2) 2.


CLASS 2A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Randolph Co. (17); 4-0; 248

2. Mars Hill Bible (2); 3-1; 196

3. Red Bay (2); 3-0; 182

4. Lanett (2); 4-1; 169

5. Leroy; 3-1; 131

6. Spring Garden; 4-0; 120

7. G.W. Long; 3-0; 97

8. Clarke Co.; 4-0; 82

9. Elba; 4-1; 40

10. North Sand Mountain; 4-0; 22

Others receiving votes: Falkville (4-0) 15, Geneva Co. (4-0) 4, Westbrook Chr. (4-0) 4, Colbert Co. (5-0) 1.


CLASS 1A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Brantley (23); 4-0; 276

2. Linden; 4-0; 206

3. Sweet Water; 2-1; 178

4. Maplesville; 4-1; 162

5. Notasulga; 3-0; 135

6. Pickens Co.; 3-1; 110

7. Decatur Heritage; 3-2; 83

8. Millry; 4-0; 75

9. Winterboro; 5-0; 46

10. Florala; 4-0; 34

Others receiving votes: Valley Head (4-1) 5, Marengo (2-2) 1.

You must be logged in to react.
Click any reaction to login.
0
0
0
0
0

Recommended for you