CullmanTimes.com - Cullman, Alabama

Top Sports

March 17, 2013

ASWA ALL-STATE BASKETBALL TEAMS: Lady Broncos’ Terry leads local list of selections

Elliott, Harris earn 2nd-Team spots, 5 others picked as honorable mentions

(Continued)

MONTGOMERY — Coach of the Year: Scott Adams, Holly Pond

CLASS 2A

First Team


Tersiera Brooks, Reeltown, Sr., F, 5-8

Elizabeth Dowd, Providence Christian, Sr., F, 5-8

Kristen Emerson, Prattville Christian, Sr., G, 6-1

Sydney Houston, Tanner, Sr., G, 5-7

Leah Strain, Woodland, Jr., G, 5-4

Second Team

Haven Albright, Lexington, Sr., G, 5-7

Morgan Cleveland, West End, Jr., F, 5-9

Hannah Fillmore, Flomaton, Fr., PG, 5-7

Miracle Mayo, Lanett, Jr., F/C, 6-0

Hannah Vest, North Sand Mountain, Jr., G, 5-8

Honorable mention

Chloe Harbison, Cold Springs, Jr., F
; Mary Palm, Providence Christian, Jr., G; Shanna Strain, Woodland, Jr., G; AJ Whitfield, Elba, So., G.

Coach of the Year: Larry Strain, Woodland

CLASS 1A

First Team


Alex Gholston, R.A. Hubbard, Sr., G, 5-6

Anna Claire Noblit, Covenant Christian, Jr., G, 5-6

Amber Roberts, McIntosh, Sr., C, 6-2

Lacy Stafford, Geneva County, Fr., PG, 5-7

Amanhi Upshaw, Brantley, So., F, 5-11

Second Team

Jackee Dodd, Lynn, Sr., C, 5-11

Haven Downer, Valley Head, Sr., C, 6-4

Tallamachiia Dumas, Marengo, Sr., F, 5-9

Audrianna Hargitt, Cedar Bluff, Sr., F, 5-9

Jewel Hill, St. Luke’s, Jr., G, 5-10

Honorable mention

Christy Cox, Collinsville, Sr., G; Kailey Echols, Ragland, Jr., F; Emma Herren, Berry, Sr., G; Jailyn Lover, St. Jude, Sr., G; Jordan McCarver, Skyline, Jr., G; Harriet Winchester, Keith, Fr., PG.

Coach of the Year: Andrew Kilcrease, Brantley

AISA

First Team


Breanne DeBaets, Lee-Scott, Sr., G, 5-9

Kasey Grant, Lakeside, So., F, 5-11

April Palmer, Sparta, Jr., G, 5-5

Madison Prewett, Lee-Scott, Jr., G, 5-4

Tamara York, Glenwood, Jr., F/C, 6-0

Second team

Marion Colvin, Pickens, Sr., F, 5-8

Jenna Epperson, Ashford, Sr., F, 5-9

Taylor McNeil, Evangel Christian, So., G, 5-7

Ali Rabren, Lee-Scott, Sr., F, 5-10

Chandler Stenz, Marengo, Jr., G, 5-2

Honorable mention

Allissa Fleming, Abbeville Christian, Sr., Gabby George, Patrician, Jr., G; Jasonie Guice, Lakeside, Fr., G; Elisabeth Hankins, Pickens, Sr., F; Anne Matthews, Fort Dale, Sr., G; Danielle Richardson, Coosa Valley, So., PG; Raegan Shackelford, Autauga, So., F; Deven Still, Chambers, Jr., C.

Coach of the Year: Danny Stenz, Marengo

 



% Rob Ketcham can be reached at 256-734-2131, ext. 257 or at robk@cullmantimes.com.

Text Only
Top Sports