CullmanTimes.com - Cullman, Alabama

March 7, 2013

ASWA RANKINGS: Cullman, Vinemont baseball and Good Hope softball squads debut in top 10

Staff Reports
The Cullman Times

CULLMAN — Two baseball teams and one softball squad from The Times’ coverage area were included in the Alabama Sports Writers Association’s first top-10 rankings of the season, which were released late Wednesday night.

Cullman (4-6) enters at No. 3 in Class 5A baseball, while Vinemont (6-1) is 10th in 3A.

Good Hope’s softball team, off to an explosive 5-1 start, debuted at No. 7 in 3A. Holly Pond, 1-1 after a late beginning to the season, was among five teams nominated in 3A.



% The Times’ sports editor Rob Ketcham contributed to this report.



ASWA Baseball Rankings

CLASS 6A


1. Hoover (10-4)

2. Smiths Station (8-3)

3. Thompson (9-2)

4. Pelham (7-3)

5. Hazel Green (7-3)

6. Fairhope (7-4)

7. McGill-Toolen (7-2)

8. Spain Park (7-4)

9. Oxford (3-3)

10. Oak Mountain (6-4)

Others nominated: Baker (7-1), Hewitt-Trussville (7-3), Huntsville (5-3), Lee-Huntsville (4-1), Northview (8-3), Northridge-Tuscaloosa (7-4), Stanhope Elmore (2-2), Tuscaloosa County (6-4), Wetumpka (5-5).



CLASS 5A

1. Spanish Fort (8-2)

2. Russell County (6-4)

3. Cullman (4-6)

4. Hartselle (7-2)

5. Faith Academy (9-1)

6. Southside-Gadsden (3-3)

7. Briarwood Christian (4-5)

8. Etowah (6-0)

9. Pinson Valley (8-5)

10. Homewood (10-0)

Others nominated: Mortimer Jordan (13-1), Chilton County (4-5), Rehobeth (6-1), Russellville (5-4).



CLASS 4A

1. Charles Henderson (9-1)

2. Beauregard (7-1)

3. Thomasville (5-1)

4. Guntersville (4-1)

5. UMS-Wright (7-3)

6. Alexandria (7-2)

7. Central-Florence (8-3)

8. Alabama Christian (7-3)

9. St. James (6-3)

10. Ardmore (4-2)

Others nominated: Andalusia (8-2), Bibb County (5-3), Hokes Bluff (4-0), Jacksonville (5-2), Pope John Paul II (4-1), Randolph (4-1), Tallassee (7-3).



CLASS 3A

1. W.S. Neal (6-0)

2. Mars Hill Bible (7-3)

3. Deshler (11-2)

4. Piedmont (2-2)

5. White Plains (4-2)

6. T.R. Miller (4-1)

7. Trinity (5-1)

8. Slocomb (5-3)

9. Cleveland (7-0)

10. Vinemont (6-1)

Others nominated: New Hope (2-1), Madison Academy (3-5), Saks (2-2), Westminster Christian (1-0).



CLASS 2A

1. Thorsby (7-0)

2. Hale County (10-0)

3. Westbrook Christian (2-3)

4. Ranburne (4-1)

5. G.W. Long (6-5)

6. Ohatchee (3-2)

7. Sand Rock (3-3)

8. Sheffield (7-5)

9. West End (3-0)

10. Ariton (7-1)

Others nominated: Leroy (2-4), Prattville Christian (3-1), Randolph County (4-1), Washington County (2-2).



CLASS 1A

1. Shoals Christian (1-1)

2. Athens Bible (5-0)

3. St. Luke’s (5-3)

4. Cedar Bluff (2-1)

5. Geneva County (5-2)

6. Spring Garden (4-3)

7. Hackleburg (4-0)

8. Billingsley (5-1)

9. Fayetteville (4-3)

10. Shades Mountain Christian (5-0)

Others nominated: Maplesville (2-2), Vina (2-0).



AISA

1. Edgewood (9-2)

2. Glenwood (3-1)

3. Tuscaloosa (9-3)

4. Coosa Valley (8-0)

5. Pike Liberal (8-1)

6. Macon-East (7-4)

7. Clarke Prep (6-2)

8. Lee-Scott (5-1)

9. Autauga (6-2)

10. Fort Dale (4-2)

Others nominated: Jackson Academy (6-3), Marengo (5-3), Monroe (5-4).





ASWA Softball Rankings

CLASS 6A


1. Sparkman (10-0)

2. Pelham (10-1)

3. Vestavia Hills (10-1-1)

4. Hillcrest-Tuscaloosa (10-3)

5. Hazel Green (8-1)

6. Bob Jones (4-4-1)

7. Baker (1-0)

8. Hueytown (8-2)

9. Mary Montgomery (7-0)

10. Mountain Brook (9-3)

Others nominated: Auburn (6-2), Central-Phenix City (8-3), Enterprise (5-3), Gardendale (7-2), Hewitt-Trussville (7-3), Thompson (8-4), Wetumpka (6-3).



CLASS 5A

1. Scottsboro (7-1)

2. Lawrence County (4-2-1)

3. Moody (9-4)

4. Mortimer Jordan (6-1)

5. Curry (3-2)

6. Hartselle (5-4-1)

7. Athens (6-3-2)

8. Spanish Fort (8-3)

9. Rehobeth (6-2)

10. Hayden (5-2-1)

Others nominated: Brookwood (5-2), McAdory (5-5), Pleasant Grove (6-4), Springville (5-5).



CLASS 4A

1. Haleyville (1-0)

2. Holtville (6-2)

3. Cherokee County (1-0)

4. Alabama Christian (6-1)

5. Bibb County (7-3)

6. West Blocton (4-4)

7. Carbon Hill (6-2)

8. Headland (5-0)

9. UMS-Wright (13-2)

10. Oneonta (0-1)

Others nominated: Ardmore (3-2), Ashford (4-2), Beauregard (7-0), Beulah (4-1), Corner (2-2).



CLASS 3A

1. Pisgah (0-0)

2. Glencoe (6-0)

3. American Christian (6-2)

4. Cordova (9-2)

5. White Plains (4-3)

6. Madison Academy (4-1)

7. Good Hope (5-1)

8. Geneva (6-2)

9. Danville (5-1)

10. Hamilton (6-3)

Others nominated: Colbert County (4-1), Holly Pond (1-1), Leeds (4-4), Northside (5-3-1), Opp (1-0).



CLASS 2A

1. Hatton (5-0)

2. Houston Academy (11-1)

3. Ider (2-0)

4. Mobile Christian (6-2)

5. West End (4-2)

6. Pleasant Valley (3-0)

7. Millry (2-5)

8. Ariton (5-3)

9. Lexington (1-1)

10. Prattville Christian (2-2)

Others nominated: Colbert Heights (1-0), Elba (2-2), Hale County (5-3-1), Leroy (7-8), Sand Rock (1-1).



CLASS 1A

1. Ragland (1-0)

2. Kinston (4-0)

3. Pleasant Home (2-1)

4. Waterloo (4-1)

5. Sumiton Christian (1-0)

6. Decatur Heritage (4-1)

7. Athens Bible (4-1)

8. South Lamar (2-2)

9. Berry (6-1)

10. Spring Garden (0-0)

Others nominated: Collinsville (1-1), Lynn (2-2), Parrish (0-1), Tharptown (5-4), Woodville (3-3).



AISA

1. Marengo Academy (10-0)

2. Macon-East (NA)

3. Clarke Prep (7-2)

4. Kingwood Christian (10-4)

5. Lowndes Academy (8-2)

6. Edgewood Academy (4-7)

7. Glenwood (NA)

8. Wilcox Academy (NA)

9. Tuscaloosa Academy (11-2)

10. Lakeside (NA)

Others nominated: Pickens Academy (NA), Cornerstone Christian (3-2)