CullmanTimes.com - Cullman, Alabama

Top Sports

May 4, 2013

STATE TRACK AND FIELD: Faulk sweeps half-, 1- and 2-mile runs for 2nd year

(Continued)

SELMA —



Class 1A

St. Bernard boys

Will Faulk, first in 800-meter run (2:03.19) and first in 3,200-meter run (10:12.18)


Seamus Russell, fourth in 3,200-meter run (10:42.44)

Steven Mami, sixth in 3,200-meter run (10:57.98)

St. Bernard girls

Jaden Edge, third in 3,200-meter run (12:20.49)

Ayleana Mami, fifth in 3,200-meter run (12:38.36)

Logan Ayers, sixth in 800-meter run (2:35.87)

Addison girls

Jessica Taylor, second in javelin (114’1”) and third in 100-meter hurdles (17.10)

Kayla Robinson, third in javelin (96’8”)

Kayren Ballard, fifth in shot put (29’.75”)

Emee Baldwin, seventh in triple jump (30’8.25”)

Taylor Erb, eighth in javelin (90’4”)

Addison boys

Jesse Seales, fourth in 110-meter hurdles (16.97)

Ronnie Willette, fourth in shot put (40’8”)

Dillon Early, fifth in 300-meter hurdles (44.80)

Seth Robinson, sixth in long jump (19’10.5”)

Kurtis Robinson, Tony Brown, Jake Bryson and Stephen Bryson were eighth in the 4x400-meter relay (3:49.87)

Class 2A

Cold Springs girls


Katie Self, first in shot put (30’7.5”) and sixth in discus (77’5”)

Christian Wilson, first in high jump (4’8”)

Dakota Lott, second in 100-meter hurdles (17.68)

Cassi Still, third in 3,200-meter run (12:36.62) and eighth in 800-meter run (2:41.87)

Courtney Dean, third in high jump (4’8”) and third in pole vault (8’)

Emily Campbell, fourth in 3,200-meter run (12:55.14)

Alexis Smith, fifth in pole vault (7’)

Third in 4x400-meter relay (4:39.22; runners not listed)

Courtney Dean, Hanna Harbison, Kaleigh Merring and Hannah Watson were eighth in the 4x100-meter relay (58.34)

Cold Springs boys

Kramer Crider, third in 3,200-meter run (10:38.39) and sixth in 800-meter run (2:11.20)

Vince Stewart, third in triple jump (42’.5”)

Austin Richard, eighth in pole vault (9’)

Class 3A

Hanceville boys


Chris Smith, second in 200-meter dash (23.54) and fourth in long jump (20’5.5”)

Eric Flanigan, Torrey Green, C. Smith and Kody Smith were eighth in the 4x100-meter relay (46.06)

Vinemont boys

T.J. Steele, third in 800-meter run (2:04.04) and fourth in 300-meter hurdles (43.41)

Tyler Boland, seventh in triple jump (40’9.5”)

Good Hope boys

Justin Turner, third in 300-meter hurdles (43.20) and T-seventh in high jump (5'6”)

Vinemont girls

Alex Pettus, fourth in discus (90’)

Holly Pond girls

Melissa Clingman, seventh in 300-meter hurdles (51.73)

Holly Pond boys

Matt Cahoon, T-seventh in high jump (5'6”)

Class 5A

Cullman boys


Mark Gomez, second in 3,200-meter run (10:02.89)

Garrison Hill, T-third in pole vault (12’)

Nicholas Fillinger, eighth in 3,200-meter run (10:21.05)

 

% The Times’ sports editor Rob Ketcham contributed to this report.

Text Only
Top Sports