CullmanTimes.com - Cullman, Alabama

February 7, 2013

PREP BASKETBALL: Holly Pond, Cold Springs’ girls remain as only two ranked teams in ASWA rankings

Staff Reports
The Cullman Times

— Holly Pond’s girls held on to their No. 7 spot in the Class 3A poll, while Cold Springs dropped one spot to No. 8 in the Class 2A poll in this week’s Alabama Sports Writers Association rankings following an upset loss to West Point on Monday night.

Cullman (5A) and Good Hope (3A) were the only other squads in The Times’ coverage area to receive votes.

In the boys’ poll, West Point (5A), Fairview (4A) and Holly Pond (3A) were all on the outside looking in the final polls of the season.

% The Times’ Jake Winfrey contributed to this report.

ASWA Basketball Rankings

GIRLS

CLASS 6A


1. Sparkman (29-0)

2. Shades Valley (27-1)

3. Hoover (21-4)

4. Blount (24-4)

5. Bob Jones (27-4)

6. Huntsville (24-6)

7. Murphy (23-4)

8. Mountain Brook (20-5)

9. Carver-Montgomery (21-2)

10. Austin (20-7)

Others nominated: Buckhorn (22-8), ClayChalkville (25-4), Davidson (18-7), Jeff Davis (21-7), Lee-Montgomery (21-7), Opelika (19-7).



CLASS 5A

1. Brewer (27-1)

2. Center Point (20-9)

3. Faith Academy (23-4)

4. Wenonah (24-5)

5. Valley (24-2)

6. Sylacauga (24-3)

7. Fairfield (18-8)

8. Central-Tuscaloosa (21-5)

9. East Limestone (22-7)

10. Carroll (23-5)

Others nominated: Athens (14-13), Cullman (15-10), Hayden (23-5), Jackson (19-4), Lawrence

County (22-6).



CLASS 4A

1. Oneonta (25-4)

2. UMS-Wright (24-3)

3. Clarke County (22-3)

4. Brewbaker Tech (19-1)

5. Jacksonville (22-5)

6. Anniston (25-4)

7. Madison County (20-6)

8. Douglas (22-8)

9. Randolph (20-4)

10. Cherokee County (21-6)

Others nominated: Calera (17-8), Carbon Hill (23-6), Childersburg (16-8), St. James (22-4).



CLASS 3A

1. Mars Hill Bible (23-6)

2. Lauderdale County (26-5)

3. Madison Academy (22-8)

4. Pisgah (18-7)

5. Midfield (16-10)

6. Deshler (21-7)

7. Holly Pond (23-5)

8. Ashville (24-3)

9. Straughn (27-2)

10. Danville (22-8)

Others nominated: Abbeville (17-6), Clements (16-12), Good Hope (18-12), Greensboro (18-6), Opp (18-3), Piedmont (23-6).



CLASS 2A

1. Woodland (27-2)

2. Prattville Christian (28-0)

3. North Sand Mountain (26-3)

4. Lexington (25-6)

5. Red Bay (24-3)

6. Providence Christian (22-3)

7. Cold Springs (18-7)

8. Ariton (21-1)

9. Sand Rock (18-8)

10. Flomaton (21-2)

Others nominated: Lamar County (16-5), Montgomery Academy (15-10).



CLASS 1A

1. St. Luke's (24-1)

2. R.A. Hubbard (16-5)

3. Covenant Christian (23-3)

4. Lynn (26-1)

5. Marengo (15-2)

6. Brantley (18-6)

7. Ragland (20-7)

8. Keith (24-3)

9. Falkville (17-3)

10. Collinsville (21-5)

Others nominated: Berry (22-5), Geneva County(21-3), Holy Spirit (21-6), Notasulga (16-7),

Skyline (18-8), Winterboro (25-3).



BOYS

CLASS 6A


1. Carver-Montgomery (21-1)

2. Lee-Huntsville (28-3)

3. Murphy (22-6)

4. McGill-Toolen (21-6)

5. Hoover (26-4)

6. Austin (17-7)

7. Thompson (25-4)

8. Smiths Station (23-5)

9. Hillcrest-Tuscaloosa (19-8)

10. Mountain Brook (23-6)

Others nominated: Blount (18-6), Central-PhenixCity (19-6), Clay-Chalkville (21-6), Gadsden City(16-9), Hazel Green (21-8), Jeff Davis (20-8), Oxford (22-6), Sparkman (23-7).



CLASS 5A

1. Wenonah (27-2)

2. Paul Bryant (25-3)

3. Sumter Central (20-4)

4. Jackson (22-2)

5. Shelby County (25-5)

6. Central-Tuscaloosa (21-6)

7. Athens (21-7)

8. Homewood (23-6)

9. Talladega (20-9)

10. St. Paul's (18-7)

Others nominated: Center Point (21-6), Columbia(18-9), Parker (15-6), Spanish Fort (23-5),

Sylacauga (20-8), West Point (20-9).

 

CLASS 4A

1. Dallas County (22-5)

2. Brewbaker Tech (18-5)

3. Wilcox Central (18-4)

4. Monroe County (18-4)

5. Carbon Hill (20-8)

6. Madison County (21-5)

7. J.O. Johnson (16-11)

8. Brooks (23-7)

9. Douglas (19-7)

10. Childersburg (18-11)

Others nominated: Charles Henderson (16-6),Dadeville (18-8), Dora (16-7), Fairview (20-9), Handley (21-7), Hillcrest-Evergreen (14-6).

 

CLASS 3A

1. Greensboro (23-2)

2. Mars Hill Bible (23-5)

3. Midfield (17-9)

4. West Morgan (23-5)

5. Leeds (17-9)

6. Barbour County (17-7)

7. Geraldine (21-7)

8. Daleville (25-2)

9. Bayside Academy (22-7)

10. Trinity (19-4)

Others nominated: Glencoe (18-9), Holly Pond(21-5), Madison Academy (16-12), Saks (21-5), Sipsey Valley (23-6), Southside-Selma (18-9), Straughn (18-5).

 

CLASS 2A

1. Washington County (18-1)

2. Lanett (20-5)

3. Tanner (21-4)

4. Vincent (20-6)

5. R.C. Hatch (16-7)

6. Westbrook Christian (23-4)

7. Houston Academy (22-6)

8. Section (18-8)

9. Francis Marion (16-10)

10. Wicksburg (19-7)

Others nominated: Elba (20-4), Luverne (18-9),North Sand Mountain (18-10), Prattville Christian (20-9).

 

CLASS 1A

1. St. Jude (21-6)

2. Collinsville (24-3)

3. Parrish (24-1)

4. Keith (17-10)

5. Cedar Bluff (19-7)

6. Ragland (22-6)

7. Linden (20-2)

8. Marion County (22-5)

9. St. Luke's (19-9)

10. Skyline (19-7)

Others nominated: Autaugaville (15-5), Brantley(15-5), Phillips-Bear Creek (22-6), Pickens County (15-7), Sacred Heart (21-5), Sumiton Christian (20-6).