CullmanTimes.com - Cullman, Alabama

April 19, 2013

PREP TRACK & FIELD: Cullman boys win Pre-Sectional Invitational, girls take 2nd

Staff Reports
The Cullman Times

CULLMAN — As seniors, there’s no better way to finish your last home meet than in first place — and that’s exactly where the fearsome foursome of Mark Gomez, Matt Huddleston, Devan Hall and Stephen McNeal wound up in the 4x800-meter relay at Thursday’s Cullman/St. Bernard Pre-Sectional Invitational.

The relay result, as well as a pair of individual victories by Gomez (1,600- and 3,200-meter runs) and a win by Garrison Hill in the pole vault, launched Cullman to the team title. The Bearcats’ 123-point total put the Black and Gold nine points ahead of second-place Tanner.

Savannah L. Smith, who signed with Montevallo earlier in the week, snagged the top spot in the javelin en route to a runner-up finish for Cullman’s girls.

St. Bernard’s Ayleana Mami paced herself to a victory in the 1-mile run. The Saints also received a win from Logan Ayers, Jaden Edge, Leahrose Mami and Morgan Matz in the 4x800-meter relay.

Vinemont’s Tori Wisner and Alex Pettus finished first in the shot put and discus, respectively, while Holly Pond’s Melissa Clingman and Megan Barksdale were unbeatable in the 100-meter hurdles and 400-meter dash.

On the boys’ side, Vinemont’s Tyler Boland roped in his latest triple-jump triumph, and Hanceville’s Sheldon Lewis outmuscled the competition in the discus and shot put.

St. Bernard’s Will Faulk was victorious in the 800-meter run. Holly Pond’s Chris Whitehead bested the field in the javelin.

See local top-eight individual and top-three relay results from Thursday's meet:

Cullman boys

Mark Gomez, first in 1,600-meter run (4:41.92) and first in 3,200-meter run (10:16.05)

Garrison Hill, first in pole vault (11'9”)

Nicholas Fillinger, second in 3,200-meter run (10:31.00), fifth in 1,600-meter run (4:48.41) and sixth in 800-meter run (2:12.80)

Chris Johnson, third in discus (122'3”), third in shot put (42'5”), fifth in pole vault (8'6”) and seventh in long jump (17'10.5”)

Devan Hall, third in 1,600-meter run (4:47.62) and fifth in 3,200-meter run (10:59.06)

Caden Trelles, third in pole vault (9'6”) and eighth in high jump (5')

Cody Kane, third in 400-meter dash (55.39)

Matthew Huddleston, third in 800-meter run (2:08.95)

Michael Bentley, fourth in triple jump (38'9”)

Daniel Johnson, fifth in discus (106'10”)

Jack Griffin, seventh in triple jump (35'3”)

Stephen McNeal, eighth in 300-meter hurdles (46.32)

Ryan Hagood, eighth in shot put (38'6”)

Gomez, Hall, Huddleston and McNeal were first in the 4x800-meter relay (8:42.58)

John Hood, Huddleston, Peyton Little and McNeal were third in the 4x400-meter realy (3:46.96)



Vinemont boys

Tyler Boland, first in triple jump (43'10”), third in 200-meter dash (23.29) and fourth in long jump (19'6”)

T.J. Steele, second in 800-meter run (2:04.82)

Hayden Shutt, second in pole vault (10'6”)

Austin Mosley, fourth in high jump (5'6”)

Zach Drake, fifth in high jump (5'4”)

Bo Wright, sixth in triple jump (35'9.5”)

Seth Campbell, T-sixth in pole vault (8')

Kyle Weems, eighth in 110-meter hurdles (19.02)

Orey Woods, eighth in triple jump (35'3”)



Hanceville boys

Sheldon Lewis, first in discus (150'2”) and first in shot put (50'2.75”)

Chris Smith, fourth in 20-meter dash (23.55) and fifth in 100-meter dash (11.48)

Torrey Green, eighth in discus (101'3”)



St. Bernard boys

Will Faulk, first in 800-meter run (2:04.73), sixth in 1,600-meter run (5:00.36) and seventh in 3,200-meter run (11:02.16)

Seamus Russell, seventh in 1,600-meter run (5:00.81) and eighth in 3,200-meter run (11:10.22)

Sean Moriarty, seventh in high jump (5')

Faulk, Mami, Russell and Shin were third in the 4x800-meter relay (9:11.86)



Fairview boys

Brady Johnson, fifth in 110-meter hurdles (17.21) and sixth in 300-meter hurdles (45.00)

Colby Chapman, eighth in 1,600-meter run (5:15.12) and eighth in 800-meter run (2:14.19)

Ben Carroll, eighth in 400-meter dash (56.67)



Holly Pond boys

Chris Whitehead, first in javelin (160'4”)

Matt Cahoon, second in high jump (5'8”)



Cullman girls

Savannah L. Smith, first in javelin (110'5”)

Emma Doss, second in 100-meter hurdles (17.95), fifth in 300-meter hurdles (53.28) and fifth in triple jump (29'7”)

KelseyWren, second in high jump (4'6”)

Julia Masters, third in 300-meter hurdles (52.03) and fourth in 100-meter hurdles (18.30)

Olivia Kontogeorge, third in triple jump (31') and fifth in long jump (14'8”)

Hillary Crider, fourth in 3,200-meter run (13:17.69) and eighth in 1,600-meter run (6:10.55)

Marisa Franklin, fourth in 800-meter run (2:43.46)

Claire Lindsey, fourth in pole vault (7'6”)

Allie Gipson, sixth in triple jump (28'9”) and seventh in long jump (14'3”)

Anna Bailey, seventh in 3,200-meter run (13:45.16)

Ann Carol Braswell, seventh in pole vault (7')

Crider, Franklin, Megan Pendley and Savannah B. Smith were third in the 4x800-meter relay (10:57.29)

Doss, Franklin, Pendley and Tayla Sparg were third in the 4x400-meter relay (4:42.55)



St. Bernard girls

Ayleana Mami, first in 1,600-meter run (5:52.60) and second in 3,200-meter run (12:50.79)

Jaden Edge, third in 800-meter run (2:36.73) and fifth in 1,600-meter run (6:07.30)

Leahrose Mami, sixth in 1,600-meter run (6:09.65)

Logan Ayers, seventh in 800-meter run (2:47.61)

Cassie Mariano, eighth in javelin (83'8”)

Ayers, Edge, L. Mami and Matz were first in the 4x800-meter relay (10:46.41)



Vinemont girls

Tori Wisner, first in shot put (28'8”) and third in discus (80'6”)

Alex Pettus, first in discus (88'11”) and fifth in shot put (26'11”)

Taylor Randall, fifth in javelin (88'1”)

Jessica Douglas, sixth in discus (75'2”)

Alex Pettus, sixth in javelin (86'8”)

Morgan Lawrence, seventh in shot put (25'6.25”)



Holly Pond girls

Melissa Clingman, first in 100-meter hurdles (17.92) and second in 300-meter hurdles (51.39)

Megan Barksdale, first in 400-meter dash (1:03.70) and sixth in 200-meter dash (28.47)

Mykenzie Heaton, fifth in 200-meter dash (28.20) and eighth in 100-meter dash (13.94)



Fairview girls

Ashlee Caldwell, second in discus (88'5”)

Alexus Lindsey, fourth in 300-meter hurdles (53.00) and fifth in 100-meter hurdles (18.61)

Katie Noriega, fourth in shot put (26'11.5”) and seventh in discus (74'7”)

Emilie Sena, fourth in discus (77'10”)

Bethany Frazier, fourth in high jump (4'2”)