CullmanTimes.com - Cullman, Alabama

April 18, 2013

ASWA: Bearcats, Lady Raiders move up one spot each in year’s final rankings

Staff Reports
The Cullman Times

— Cullman’s baseball team will enter Friday’s playoff game against Muscle Shoals — and next season — with a No. 4 position in this year’s final Alabama Sports Writers Association rankings.

The Bearcats (27-17) recently captured an area crown and picked up a couple of wins over Lincoln County before falling to Sparkman twice on Tuesday.

On the girls’ side, Good Hope (28-6) moved to No. 3 — its highest ranking of the season — after picking up a county championship and winning 19 games in a row before falling to Hayden on Monday.

See the ASWA’s complete baseball and softball rankings below:



ASWA Baseball Rankings

CLASS 6A

1. Thompson (37-8)

2. Smiths Station (31-7)

3. Hoover (35-14)

4. Bob Jones (31-7)

5. Pelham (18-10)

6. Fairhope (26-8)

7. Huntsville (29-9)

8. McGill-Toolen (24-10)

9. Baker (23-7)

10. Hewitt-Trussville (26-9)

Others nominated: Enterprise (25-13), Gardendale (22-13), Hueytown (26-9), Northview (23-11), Spain Park (21-15), Tuscaloosa County (24-14).



CLASS 5A

1. Spanish Fort (30-6)

2. Faith Academy (28-3)

3. Russell County (36-6)

4. Cullman (27-17)

5. Southside-Gadsden (24-10)

6. Hartselle (32-12)

7. Etowah (25-8)

8. Homewood (24-4)

9. Chilton County (23-10)

10. Pinson Valley (26-10)

Others nominated: Briarwood Christian (14-15), Demopolis (22-6), McAdory (19-8), Mortimer Jordan (36-8), St. Paul’s (19-7), Satsuma (19-11).



CLASS 4A

1. Charles Henderson (30-3)

2. Central-Florence (38-7)

3. Brooks (37-8)

4. Guntersville (21-6)

5. Thomasville (20-6)

6. UMS-Wright (22-9)

7. Beauregard (24-9)

8. Alexandria (21-10)

9. Childersburg (29-5)

10. Bibb County (18-10)

Others nominated: Alabama Christian (22-11), Andalusia (28-8-1), Ardmore (18-7), Corner (22-13), Holtville (23-10), Madison County (18-11), Oak Grove (19-9), Randolph (16-5).



CLASS 3A

1. W.S. Neal (23-0)

2. Plainview (28-1)

3. Deshler (32-9)

4. Mars Hill Bible (24-14)

5. Trinity (23-7)

6. Leeds (25-6)

7. Thorsby (29-4)

8. Sipsey Valley (21-11)

9. Opp (20-7)

10. Bayside Academy (25-8)

Others nominated: Indian Springs (10-5), Madison Academy (24-15), Piedmont (21-7), Slocomb (18-10).



CLASS 2A

1.Section (24-4)

2. Randolph County (21-5)

3. Sheffield (24-14)

4. G.W. Long (22-8)

5. Prattville Christian (20-7)

6. Westbrook Christian (17-11)

7. Hale County (21-8)

8. Phil Campbell (17-10)

9. Ariton (17-10)

10. Ranburne (16-6)

Others nominated: Elba (14-8), Sweet Water (17-14), Vincent (15-10), Zion Chapel (17-4).



CLASS 1A

1. Athens Bible (28-2)

2. St. Luke’s (22-8)

3. Shoals Christian (17-12)

4. Hackleburg (20-7)

5. Brantley (15-11)

6. Geneva County (19-9)

7. Cedar Bluff (15-13)

8. Sumiton Christian (16-9)

9. Florala (15-4)

10. Shades Mountain Christian (12-8)

Others nominated: Fayetteville (12-14), South Lamar (15-7), Spring Garden (15-15).



AISA

1. Edgewood (37-3)

2. Tuscaloosa (32-5)

3. Monroe Academy (22-8)

4. Pike Liberal (23-6)

5. Glenwood (22-9-1)

6. Lee-Scott (21-5)

7. Autauga (19-9)

8. Lowndes Academy (16-5)

9. Macon-East (20-12)

10. Clarke Prep (21-7)

Others nominated: Lakeside (15-10), Coosa Valley (14-11), Cornerstone (13-6).



ASWA Softball Rankings

CLASS 6A

1. Pelham (30-3)

2. Sparkman (36-7)

3. Oak Mountain (27-13)

4. Central-Phenix City (30-10)

5. Vestavia Hills (23-7-1)

6. Buckhorn (25-11)

7. Dothan (29-10)

8. Hueytown (23-7)

9. Baker (37-5-1)

10. Hewitt-Trussville (26-8)

Others nominated: Albertville (32-9-1), Bob Jones (23-15-1), Fairhope (23-10), Hillcrest-Tuscaloosa (30-11), Mountain Brook (25-10), Spain Park (25-15), Wetumpka (15-10).



CLASS 5A

1. Scottsboro (32-8)

2. Southside-Gadsden (26-8-1)

3. Lawrence County (30-12-1)

4. Hayden (26-4-1)

5. Hartselle (30-10-1)

6. Mortimer Jordan (18-8)

7. Curry (19-13)

8. Faith Academy (20-13)

9. Moody (21-12)

10. Saraland (23-7)

Others nominated: Brookwood (26-11), Citronelle (28-5), East Limestone (21-13-1), McAdory (15-13), Rehobeth (23-11), Springville (26-17).



CLASS 4A

1. Haleyville (26-7)

2. Alabama Christian (20-9-1)

3. Cherokee County (27-6)

4. Holtville (19-10)

5. Sardis (25-9-2)

6. Corner (20-8)

7. Bibb County (18-13)

8. Ardmore (23-16)

9. Headland (14-8)

10. Calera (19-10-1)

Others nominated: Beauregard (17-6), Beulah (10-6-1), Clarke County (23-4), LAMP (19-9-1), West Blocton (16-9).



CLASS 3A

1. Pisgah (22-7-2)

2. Glencoe (26-5)

3. Good Hope (27-6)

4. American Christian (21-10)

5. Winfield (20-8)

6. Saks (22-8-1)

7. White Plains (21-13)

8. Cordova (20-11-1)

9. Leeds (18-10)

10. Lauderdale County (20-12)

Others nominated: Colbert County (18-5), Geneva (21-4), Madison Academy (24-13), Mars Hill Bible (19-15-1), Opp (18-6), Susan Moore (14-5-1), Westminster Christian (14-12), West Morgan (25-15-1).



CLASS 2A

1. Hatton (27-7)

2. Houston Academy (25-4)

3. Ider (25-12-1)

4. Pleasant Valley (19-9)

5. Mobile Christian (26-15)

6. Sand Rock (18-6)

7. Wicksburg (23-9)

8. West End (14-13)

9. Ariton (15-12-1)

10. Prattville Christian (15-7)

Others nominated: Elba (11-9), Hale County (14-12-2), Leroy (24-18), Lexington (12-17), Walter Wellborn (13-14-1).



CLASS 1A

1. Kinston (21-8)

2. Parrish (21-5)

3. Ragland (9-3-1)

4. Pleasant Home (12-10)

5. Sumiton Christian (18-14)

6. Decatur Heritage (19-10)

7. Athens Bible (19-7)

8. South Lamar (15-16)

9. Berry (16-10)

10. Tharptown (24-10)

Others nominated: Belgreen (10-6), Collinsville (16-7), Lynn (9-9), Spring Garden (8-12), Waterloo (8-14).



AISA

1. Marengo Academy (20-1)

2. Kingwood Christian (23-5)

3. Macon-East (36-7)

4. Glenwood (17-3)

5. Lakeside (22-6)

6. Lowndes Academy (23-7)

7. Wilcox Academy (10-7)

8. Springwood (20-6)

9. Clarke Prep (19-6)

10. Cornerstone Christian (10-8)

Others nominated: Autauga Academy (17-5), Edgewood Academy (16-15), Pickens Academy (15-4), Tuscaloosa Academy (20-7).