CullmanTimes.com - Cullman, Alabama

January 24, 2013

PREP BASKETBALL: Holly Pond boys move up to No. 7 in this week’s ASWA poll

Staff Reports
The Cullman Times

— The Holly Pond boys’ basketball team jumped up three spots in this week’s ASWA basketball poll. The Broncos moved from No. 10 to No. 7 and currently sport a 17-4 record. Cullman and West Point (5A), Fairview (4A) and Cold Springs (2A) were the other teams to receive votes in the county.

On the girls’ side, Cold Springs moved up one spot to No. 5 in the Class 2A rankings, while Holly Pond held its No. 7 spot in the Class 3A poll for the second straight week. Cullman (5A) was the only other county team in consideration for a poll spot.

The Hanceville boys (3A) and Good Hope girls (3A) dropped out of the poll altogether.



% The Times’ Jake Winfrey contributed to this report.



ASWA Basketball Rankings

BOYS


CLASS 6A

1. Hoover (24-1)

2. Mountain Brook (21-3)

3. McGill-Toolen (18-4)

4. Carver-Montgomery (16-1)

5. Lee-Huntsville (26-3)

6. Hazel Green (17-6)

7. Murphy (20-5)

8. Thompson (22-3)

9. Opelika (14-7)

10. Austin (14-6)

Others nominated: Hillcrest-Tuscaloosa (16-7), Jeff Davis (17-7), Minor (14-8), Sparkman (21-4).

 

CLASS 5A

1. Wenonah (23-1)

2. Paul Bryant (23-3)

3. Sumter Central (17-4)

4. Homewood (20-4)

5. Jackson (19-2)

6. Shelby County (19-5)

7. Sylacauga (16-6)

8. Parker (14-3)

9. Central-Tuscaloosa (15-6)

10. Spanish Fort (21-3)

Others nominated: Athens (16-7), Center Point (18-4), Cullman (18-7), Southside-Gadsden (15-5), West Point (15-8).

 

CLASS 4A

1. Madison County (16-3)

2. Dallas County (19-5)

3. Douglas (18-4)

4. Brooks (19-5)

5. Brewbaker Tech (16-5)

6. Hokes Bluff (16-5)

7. Dadeville (15-6)

8. Monroe County (17-3)

9. Wilcox Central (15-4)

10. J.O. Johnson (15-8)

Others nominated: Carbon Hill (15-7), Charles Henderson (12-5), Childersburg (15-8), Dora (13-6), Fairview (17-6), Handley (17-5), Hillcrest-Evergreen (12-5).

 

CLASS 3A

1. Greensboro (18-2)

2. Midfield (15-8)

3. Daleville (21-1)

4. West Morgan (19-4)

5. Leeds (15-8)

6. Geraldine (17-6)

7. Holly Pond (18-4)

8. Mars Hill Bible (19-5)

9. Barbour County (14-6)

10. Sipsey Valley (19-4)

Others nominated: American Christian (14-5), Bayside Academy (19-6), Southside-Selma (16-7), Trinity (14-4).

 

CLASS 2A

1. Tanner (15-2)

2. Westbrook Christian (20-2)

3. Lanett (19-3)

4. Washington County (13-1)

5. Vincent (18-5)

6. R.C. Hatch (14-6)

7. Houston Academy (17-5)

8. Section (14-6)

9. Francis Marion (15-8)

10. Elba (17-3)

Others nominated: Cold Springs (13-7), Luverne (15-7), North Sand Mountain (15-7), Wicksburg (16-6).

 

CLASS 1A

1. St. Jude (18-5)

2. Keith (16-8)

3. Collinsville (21-2)

4. Parrish (20-1)

5. Linden (16-1)

6. Marion County (15-4)

7. Brantley (12-3)

8. R.A. Hubbard (12-2)

9. Pickens County (11-5)

10. Skyline (15-5)

Others nominated: Autaugaville (14-4), Cedar Bluff (14-7), Phillips-Bear Creek (16-5), Ragland (16-6), St. Luke's (16-9), Sumiton Christian (17-5).

 

AISA

1. Lee-Scott (18-1)

2. Glenwood (21-2)

3. Kingwood (18-1)

4. East Memorial (21-2)

5. Tuscaloosa Academy (17-6)

6. Macon-East (13-6)

7. Evangel Christian (14-8)

8. Fort Dale Academy (15-5)

9. Lyman Ward (15-2)

10. Patrician (16-8)

Others nominated: Ashford Academy (17-6), Escambia Academy (14-4), Morgan Academy (18-5).



GIRLS

CLASS 6A

1. Sparkman (24-0)

2. Shades Valley (22-1)

3. Hoover (16-4)

4. Blount (22-4)

5. Huntsville (22-4)

6. Bob Jones (23-4)

7. Murphy (19-4)

8. Mountain Brook (16-5)

9. Buckhorn (19-6)

10. Carver-Montgomery (17-2)

Others nominated: Austin (17-6), Clay-Chalkville (22-2), Davidson (16-6), Jeff Davis (17-7), Lee-Montgomery (18-5), Opelika (18-3).



CLASS 5A

1. Brewer (21-1)

2. Center Point (17-7)

3. Faith Academy (20-4)

4. Wenonah (22-3)

5. Valley (18-2)

6. Fairfield (16-6)

7. Sylacauga (18-3)

8. Central-Tuscaloosa (18-4)

9. Carroll (20-4)

10. Sumter Central (16-4)

Others nominated: Athens (10-12), Cullman (13-9), East Limestone (20-5), Hayden (16-5), Jackson (15-4).



CLASS 4A

1. Oneonta (21-3)

2. UMS-Wright (20-3)

3. Clarke County (21-2)

4. Jacksonville (18-4)

5. Anniston (24-3)

6. Randolph (19-2)

7. Brewbaker Tech (16-1)

8. Douglas (19-6)

9. Madison County (16-5)

10. Cherokee County (17-4)

Others nominated: Ashford (17-9), Calera (14-6), Carbon Hill (18-5), Childersburg (14-5), Locust Fork (18-5), St. James (18-4).



CLASS 3A

1. Lauderdale County (23-4)

2. Mars Hill Bible (19-6)

3. Pisgah (16-5)

4. Madison Academy (17-7)

5. Midfield (14-8)

6. Deshler (17-6)

7. Holly Pond (19-4)

8. Ashville (20-2)

9. Straughn (22-1)

10. Glencoe (16-7)

Others nominated: Abbeville (14-5), Clements (11-11), Danville (19-7), Greensboro (14-7), Piedmont (18-6), Winfield (14-5).



CLASS 2A

1. Woodland (22-2)

2. Prattville Christian (24-0)

3. North Sand Mountain (19-3)

4. Lexington (19-6)

5. Cold Springs (15-5)

6. Red Bay (13-3)

7. Providence Christian (17-3)

8. Ariton (18-1)

9. Sand Rock (16-5)

10. Lanett (12-8)

Others nominated: Flomaton (16-2), Fyffe (14-7), Lamar County (10-4), Montgomery Academy (12-8), R.C. Hatch (11-3).



CLASS 1A

1. St. Luke's (21-1)

2. Covenant Christian (20-3)

3. R.A. Hubbard (11-3)

4. Marengo (14-1)

5. Lynn (21-1)

6. Brantley (14-5)

7. Ragland (18-4)

8. Winterboro (22-1)

9. Keith (21-3)

10. Falkville (17-1)

Others nominated: Berry (20-3), Collinsville (18-4), Geneva County (17-3), Holy Spirit (17-6), Notasulga (12-6), Skyline (14-6).



AISA

1. Glenwood (20-2)

2. Lee-Scott (19-3)

3. Lakeside (22-4)

4. Evangel Christian (16-6)

5. Marengo Academy (20-1)

6. Sparta Academy (15-4)

7. Coosa Valley (14-3)

8. Autauga Academy (17-2)

9. Tuscaloosa Academy (17-6)

10. Pickens Academy (14-3)

Others nominated: Ashford Academy (14-10), Fort Dale Academy (13-7), Patrician Academy (14-9).