CullmanTimes.com - Cullman, Alabama

April 11, 2013

ASWA: Lady Raiders hold position, Bearcats move up to No. 5 ranking in latest polls

Staff Reports
The Cullman Times

— Cullman moved up one spot to No. 5 in this week’s Alabama Sports Writers Association rankings after a couple of area wins over rival Hartselle.

The Lady Raiders maintained their No. 4 position this week following their impressive run through the Cullman County Softball Tournament earlier in the week. They now sport a 25-5 record and have won a whopping 17 straight games.

See the ASWA'scomplete baseball and softball rankings below:



ASWA Baseball Rankings

CLASS 6A

1. Thompson (34-8)

2. Smiths Station (29-7)

3. Huntsville (27-7)

4. Hoover (29-13)

5. Fairhope (23-6)

6. Bob Jones (26-7)

7. Pelham (16-10)

8. McGill-Toolen (21-10)

9. Baker (20-8)

10. Hewitt-Trussville (23-8)

Others nominated: Alma Bryant (17-11), Enterprise (20-12), Foley (20-8), , Gardendale (20-10), Hueytown (23-10), Northview (23-9), Sparkman (20-13), Spain Park (18-14), Tuscaloosa County (23-14).



CLASS 5A

1. Spanish Fort (22-5)

2. Faith Academy (28-2)

3. Russell County (31-6)

4. Southside-Gadsden (22-9)

5. Cullman (24-14)

6. Hartselle (30-11)

7. Homewood (22-2)

8. Etowah (20-8)

9. Chilton County (20-9)

10. Pinson Valley (23-10)

Others nominated: Briarwood Christian (12-15), Demopolis (20-5) McAdory (18-7), Mortimer Jordan (33-6), St. Paul's (17-6), Satsuma (18-10).



CLASS 4A

1. Charles Henderson (27-2)

2. Central-Florence (33-7)

3. UMS-Wright (21-7)

4. Brooks (31-6)

5. Guntersville (19-6)

6. Alexandria (20-8)

7. Beauregard (20-9)

8. Thomasville (17-4)

9. Childersburg (26-5)

10. Hokes Bluff (16-5)

Others nominated: Alabama Christian (18-12), Andalusia (23-8), Ardmore (16-6), Bibb County (15-10), Corner (21-13), Holtville (22-9), Jacksonville (16-8), Oak Grove (16-9), Randolph (12-4).



CLASS 3A

1. W.S. Neal (21-0)

2. Plainview (26-1)

3. Deshler (28-9)

4. Mars Hill Bible (21-13)

5. Trinity (20-7)

6. Leeds (22-6)

7. Thorsby (28-4)

8. Sipsey Valley (21-9)

9. Opp (20-6)

10. Bayside Academy (23-6)

Others nominated: Cordova (19-7), Indian Springs (8-5), Montevallo (21-5), Madison Academy (21-14), Piedmont (18-6), Slocomb (16-9).



CLASS 2A

1. Section (23-3)

2. Randolph County (18-3)

3. Sheffield (24-13)

4. G.W. Long (20-8)

5. Hale County (20-4)

6. Prattville Christian (20-6-1)

7. Westbrook Christian (15-10)

8. Phil Campbell ( 15-9)

9. Ariton (16-10)

10. Ranburne (15-6)

Others nominated: Elba (13-6), Sand Rock (7-9), Zion Chapel (15-3).



CLASS 1A

1. Athens Bible (24-2)

2. Shoals Christian (16-8)

3. St. Luke's (20-7)

4. Hackleburg (19-3)

5. Brantley (14-10)

6. Geneva County (16-7)

7. Cedar Bluff (14-11)

8. Sumiton Christian (15-6)

9. Spring Garden (15-11)

10. Shades Mountain Christian (10-8)

Others nominated: Fayetteville (11-13), South Lamar (13-6).



AISA

1. Edgewood (33-3)

2. Tuscaloosa (28-5)

3. Monroe Academy (20-8)

4. Pike Liberal (22-6)

5. Lowndes Academy (16-5)

6. Lee-Scott (17-4)

7. Autauga (20-7)

8. Glenwood (17-9-1)

9. Macon-East (18-11)

10. Clarke Prep (20-6)

Others nominated: Lakeside (14-7), Cornerstone (11-6).



ASWA Softball Rankings

CLASS 6A

1. Pelham (25-3)

2. Sparkman (31-6)

3. Central-Phenix City (27-7)

4. Oak Mountain (26-12)

5. Vestavia Hills (19-6-1)

6. Buckhorn (25-10)

7. Dothan (29-9)

8. Hueytown (22-6)

9. Baker (35-5-1)

10. Albertville (28-7)

Others nominated: Bob Jones (22-14-1), Fairhope (22-10), Hewitt-Trussville (25-8), Hillcrest-Tuscaloosa (27-10), Mountain Brook (24-9), Wetumpka (13-6).



CLASS 5A

1. Scottsboro (28-7)

2. Southside-Gadsden (22-9-1)

3. Lawrence County (26-8-1)

4. Mortimer Jordan (16-8)

5. Curry (17-10)

6. Hayden (22-4-1)

7. Moody (19-10)

8. Saraland (16-5)

9. Hartselle (23-9-1)

10. Springville (25-11)

Others nominated: Brookwood (24-10), Citronelle (26-5), East Limestone (15-9-1), Faith Academy (16-11), McAdory (12-11), Rehobeth (21-7).



CLASS 4A

1. Haleyville (24-7)

2. Alabama Christian (17-7-1)

3. Cherokee County (22-4)

4. Holtville (16-8)

5. Sardis (22-9-2)

6. Corner (20-7)

7. Bibb County (16-13)

8. Ardmore (20-13)

9. West Blocton (12-8)

10. Headland (13-7)

Others nominated: Beauregard (17-5), Beulah (8-6-1), Clarke County (20-2), LAMP (18-8-1), Locust Fork (12-4).



CLASS 3A

1. Pisgah (17-6)

2. American Christian (20-7)

3. Glencoe (23-5)

4. Good Hope (24-5)

5. Winfield (18-8)

6. Cordova (19-10-1)

7. Leeds (16-7)

8. Opp (18-5)

9. Saks (18-8-1)

10. White Plains (16-12)

Others nominated: Geneva (20-4), Hamilton (15-14-1), Madison Academy (19-11), Mars Hill Bible (17-13-1), Susan Moore (13-2-1), Westminster Christian (13-11), West Morgan (18-13).



CLASS 2A

1. Hatton (18-7)

2. Houston Academy (19-3)

3. Ider (21-10)

4. Pleasant Valley (18-7)

5. Mobile Christian (23-15)

6. Sand Rock (17-5)

7. Wicksburg (22-7)

8. West End (14-12)

9. Ariton (14-12-1)

10. Prattville Christian (14-7)

Others nominated: Elba (8-9), Goshen (9-8), Hale County (11-12-2), Leroy (18-13), Lexington (10-15).



CLASS 1A

1. Kinston (19-8)

2. Parrish (15-5)

3. Ragland (7-2-1)

4. Pleasant Home (11-8)

5. Sumiton Christian (16-10)

6. Decatur Heritage (16-7)

7. Athens Bible (16-7)

8. South Lamar (13-12)

9. Waterloo (7-11)

10. Berry (14-9)

Others nominated: Lynn (7-8), Collinsville (13-5), Spring Garden (7-10).



AISA

1. Marengo Academy (19-1)

2. Kingwood Christian (20-5)

3. Macon-East (32-7)

4. Glenwood (16-3)

5. Lakeside (20-6)

6. Lowndes Academy (23-5)

7. Wilcox Academy (10-6)

8. Pickens Academy (15-4)

9. Clarke Prep (18-4)

10. Tuscaloosa Academy (17-5)

Others nominated: Autauga Academy (17-5), Cornerstone Christian (7-8), Springwood (17-6).