CullmanTimes.com - Cullman, Alabama

Top Sports

December 13, 2012

PREP BASKETBALL: Cold Springs’ girls vault to No. 5 in latest ASWA Ranking

Four boys’ teams drop out of top 10

The Cold Springs’ girls basketball team jumped four spots to No. 5 in this week’s ASWA poll. The Eagles currently sport a 10-3 record. The jump was likely aided by the Eagles’ big-time win over Class 3A, No. 7 Holly Pond last Friday.

The Lady Broncos stayed at No. 7 in their respective class with a 10-2 overall record.

On the boys’ side, Holly Pond cracked the top 10 for the first time this season.

The Broncos (9-2) came in at the No. 8 spot after being nominated the past two weeks.

Cullman (5-4), Fairview (5-3), Cold Springs (9-3) and Hanceville (7-3) all fell from the top 10 this week following unfortunate losses in the past week.

ASWA Basketball Rankings        

GIRLS

CLASS 6A


1. Sparkman (9-0)

2. Shades Valley (8-1)

3. Hoover (4-4)

4. Bob Jones (9-0)

5. Murphy (7-0)

6. Blount (10-1)

7. Mountain Brook (9-1)

8. Buckhorn (7-2)

9. Carver-Montgomery (5-0)

10. Austin (6-3)

Others nominated: Davidson (6-4), Gadsden City (6-2), Huntsville (8-1), Lee-Montgomery (7-1), Northview (4-1).

CLASS 5A

1. Brewer (11-0)

2. Center Point (9-2)

3. Faith Academy (8-2)

4. Wenonah (7-2)

5. Valley (7-0)

6. Fairfield (8-2)

7. Central-Tuscaloosa (9-0)

8. Lawrence County (8-2)

9. Sylacauga (6-1)

10. B.C. Rain (5-0)

Others nominated: Carroll (11-1), Cullman (3-3), Demopolis (4-1), East Limestone (9-2), Hartselle (3-2), Hayden (8-0).

CLASS 4A

1. Oneonta (9-2)

2. UMS-Wright (9-1)

3. Jacksonville (7-0)

4. Anniston (10-0)

5. Randolph (9-1)

6. Clarke County (8-0)

7. St. James (9-1)

8. Douglas (10-2)

9. Cherokee County (9-2)

10. Locust Fork (9-2)

Others nominated: Alabama Christian (7-3), Calera (4-2), Dadeville (5-2), Hokes Bluff (8-1), Madison County (6-1).

CLASS 3A

1. Lauderdale County (6-1)

2. Mars Hill Bible (7-1)

3. Pisgah (7-1)

4. Midfield (6-4)

5. Deshler (5-1)

6. Madison Academy (4-3)

7. Holly Pond (10-2)

8. Glencoe (6-3)

9. Ashville (9-1)

10. Piedmont (6-3)

Others nominated: Abbeville (8-2), Danville (10-3), Straughn (8-1), Winfield (4-2).

CLASS 2A

1. Woodland (4-0)

2. North Sand Mountain (5-0)

3. Prattville Christian (9-0)

4. Lexington (9-2)

5. Cold Springs (10-3)

6. Tanner (0-1)

7. Red Bay (6-0)

8. R.C. Hatch (4-2)

9. Providence Christian (6-3)

10. Fyffe (7-2)

Others nominated: Ariton (9-1), Flomaton (7-2), Montgomery Academy (2-2), Sand Rock (6-3).

CLASS 1A

1. McIntosh (1-0)

2. R.A. Hubbard (1-0)

3. Covenant Christian (12-1)

4. Brantley (3-2)

5. St. Luke's (10-1)

6. Ragland (8-2)

7. Spring Garden (6-4)

8. Winterboro (8-0)

9. Geneva County (6-2)

10. Keith (9-2)

Others nominated: Berry (6-0), Cedar Bluff (6-4), Collinsville (7-2), Falkville (9-1), Lynn (6-0), Holy Spirit (6-1), Skyline (8-1), Woodville (7-3).

AISA

1. Lee-Scott (9-2)

2. Lakeside (8-2)

3. Glenwood (6-1)

4. Evangel Christian (7-1)

5. Marengo Academy (9-0)

6. Sparta Academy (4-1)

7. Pike Liberal Arts (7-6)

8. Fort Dale Academy (5-3)

9. Abbeville Christian (8-2)

10. Autauga Academy (9-0)

Others nominated: Ashford Academy (5-4), Eastwood (7-4), Coosa Valley (7-1).

BOYS

CLASS 6A


1. Carver-Montgomery (0-0)

2. Lee-Huntsville (10-1)

3. Sparkman (9-0)

4. Hoover (9-0)

5. Mountain Brook (10-0)

6. Hazel Green (8-3)

7. Murphy (9-1)

8. Blount (9-2)

9. McGill-Toolen (11-2)

10. Austin (4-1)

Others nominated: Central-Phenix City (8-2), Davidson (7-2), Enterprise (6-1), Hillcrest-Tuscaloosa (6-3), Smiths Station (8-1), Thompson (11-1), Tuscaloosa Co. (8-1).

 

CLASS 5A

1. Wenonah (6-0)

2. Sumter Central (9-1)

3. Paul Bryant (8-1)

4. Jackson (7-0)

5. Central-Tuscaloosa (6-1)

6. Shelby Co. (8-2)

7. Spanish Fort (7-1)

8. Homewood (9-2)

9. Faith-Mobile (7-3)

10. Parker (6-0)

Others nominated: Arab (7-3), Columbia (8-4), Etowah (7-1), West Point (9-3).

 

CLASS 4A

1. Wilcox Central (8-1)

2. Dallas Co. (7-2)

3. Madison Co. (5-1)

4. Brewbaker Tech (5-2)

5. Monroe Co. (7-0)

6. Brooks (5-1)

7. Childersburg (5-4)

8. Douglas (10-2)

9. Hokes Bluff (7-2)

10. Clarke Co. (6-3)

Others nominated: Carbon Hill (5-2), Dadeville (5-2), Locust Fork (8-2).

 

CLASS 3A

1. Greensboro (4-1)

2. Southside-Selma (9-1)

3. Midfield (6-2)

4. Barbour Co. (5-3)

5. Geraldine (7-2)

6. Bayside Academy (8-2)

7. Madison Academy (4-1)

8. Holly Pond (9-2)

9. Mars Hill Bible (6-2)

10. Daleville (6-0)

Others nominated: Abbeville (6-4), Hanceville (7-3), Pisgah (5-1).

 

CLASS 2A

1. R.C. Hatch (6-2)

2. Tanner (1-0)

3. Washington Co. (1-0)

4. Prattville Christian (9-0)

5. Westbrook Christian (8-2)

6. Lanett (4-1)

7. Francis Marion (5-4)

8. North Sand Mountain (4-1)

9. Section (5-3)

10. Luverne (5-1)

Others nominated: Calhoun (6-3), Cold Springs (9-3), Houston Academy (6-3), Wicksburg (6-4).

 

CLASS 1A

1. Marion Co. (1-0)

2. Keith (7-4)

3. St. Jude (6-2)

4. Collinsville (5-1)

5. Pickens Co. (2-1)

6. Parrish (8-0)

7. Brantley (1-0)

8. Georgiana (8-1)

9. Decatur Heritage (7-3)

10. Belgreen (8-1)

Others nominated: Cedar Bluff (6-3), Phillips-Bear Creek (6-1), Skyline (6-3), Spring Garden (5-2).

 

AISA

1. East Memorial (8-0)

2. Evangel Christian (7-1)

3. Lee-Scott (8-1)

4. Glenwood (5-0)

5. Tuscaloosa Academy (8-1)

6. Kingwood (7-1)

7. Lyman Ward (8-0)

8. Escambia Academy (9-1)

9. Patrician (8-2)

10. Morgan Academy (6-1)

Others nominated: Ashford Academy (7-3), Fort Dale Academy (6-2).

 

1
Text Only
Top Sports