CullmanTimes.com - Cullman, Alabama

April 2, 2014

ASWA RANKINGS: Bearcats up to No. 2 in Class 5A

Staff Reports
The Cullman Times

— Cullman’s baseball team parlayed a Hoover Classic crown and a pair of wins over area-rival West Point to jump up to No. 2 in the Class 5A poll in the Alabama Sports Writers Assocation’s latest baseball rankings released Wednesday night.

The Bearcats (26-8) leaped Southside-Gadsden and are now just one spot behind No. 1 Spanish Fort. Cullman has compiled 18 wins in their last 19 games, including a current eight-game run.

Hanceville (20-7) remained on the outside looking in for the second straight week in 3A, while Addison dropped completely from its No. 9 position in the 1A rankings.

Elsewhere in The Times’ coverage area, Holly Pond (19-4) and Cullman (20-10) held their respective places following a week’s worth of games. The Broncos remained No. 3 in 3A, while the Black and Gold came in at No. 9 for the second straight week.

See the ASWA’s complete baseball and softball rankings below:



ASWA Baseball Rankings

CLASS 6A

1. Pelham (19-10)

2. Sparkman (26-6)

3. Thompson (25-10)

4. Opelika (24-5)

5. Hoover (29-10)

6. Hewitt-Trussville (22-6)

7. Hillcrest-Tuscaloosa (28-7)

8. Huntsville (22-8)

9. Buckhorn (22-8)

10. Spain Park (23-13)

Others nominated: Alma Bryant (17-3), Baker (16-9), Central-Phenix City (21-9), Mountain Brook (20-8), Northview (22-8), Vestavia Hills (20-12).

 

CLASS 5A

1. Spanish Fort (24-5)

2. Cullman (26-8)

3. Southside-Gadsden (24-5)

4. St. Paul's (23-1)

5. Hartselle (20-15)

6. Homewood (16-9)

7. Muscle Shoals (23-9)

8. Mortimer Jordan (26-10)

9. Etowah (15-11)

10. Rehobeth (18-8)

Others nominated:  Briarwood Christian (11-7), Faith Academy (14-9), Pinson Valley (16-11), Pleasant Grove (23-9).

 

CLASS 4A

1. Charles Henderson (21-7)

2. Oneonta (24-4)

3. Childersburg (20-3)

4. Brooks (24-7)

5. Ardmore (13-7)

6. Alexandria (18-9)

7. Alabama Christian (21-4)

8. UMS-Wright (19-8)

9. Guntersville (20-9)

10. Beauregard (20-12)

Others nominated: Andalusia (14-8), Bibb County (17-18), St. James (13-6), Tallassee (13-9).

 

CLASS 3A

1. American Christian (23-6)

2. Bayside Academy (19-5)

3. Lauderdale County (23-10)

4. Colbert County (20-8)

5. Trinity (14-7)

6. Thorsby (22-4)

7. Opp (15-8)

8. W.S. Neal (14-3)

9. Slocomb (17-11)

10. Madison Academy (20-8)

Others nominated: Cleveland (15-9), Geneva (12-4), Gordo (17-4), Hanceville (19-7), Leeds (17-9), Montevallo (13-7), Piedmont (17-6), Sipsey Valley (21-12).

 

CLASS 2A

1. Sheffield (24-10)

2. Sand Rock (21-4)

3. G.W. Long (17-8)

4. Houston Academy (18-4)

5. Leroy (17-6)

6. Oakman (20-5)

7. Section (17-10)

8. Ariton (14-8)

9. Luverne (11-4)

10. Ranburne (10-3)

Others nominated: New Brockton (12-3), Zion Chapel (11-3).

 

CLASS 1A

1. St. Luke's (18-4)

2. Shoals Christian (21-6)

3. Athens Bible (17-4)

4. Falkville (17-3)

5. Fayetteville (13-5)

6. Marion County (14-4)

7. Maplesville (14-3)

8. Decatur Heritage (17-5)

9. Hackleburg (13-9)

10. Florala (8-2)

Others nominated: Berry (11-9), Billingsley (11-8), Cedar Bluff (13-9), South Lamar (12-7), Spring Garden (12-5).

 

AISA

1. Edgewood (29-3)

2. Tuscaloosa Academy (21-3)

3. Pike Liberal Arts (19-8)

4. Autauga (18-5-2)

5. Glenwood (18-8)

6. Marengo Academy (16-3-2)

7. Clarke Prep (18-3-1)

8. Hooper (22-10)

9. Fort Dale (14-7)

10. Abbeville Christian (13-5)

Others nominated: Jackson (12-9), Lakeside (11-7).

 

ASWA Softball Rankings

CLASS 6A

1. Sparkman (32-2)

2. Hillcrest-Tuscaloosa (27-4-1)

3. Baker (35-1)

4. Pelham (19-6)

5. Spain Park (29-5)

6. Huntsville (23-4)

7. Albertville (19-4)

8. Buckhorn (27-8-1)

9. Enterprise (26-4)

10. Oxford (20-9)

Others nominated: Chelsea (18-14), Hewitt-Trussville (20-7), Pell City (23-4), Prattville (24-8), Theodore (16-7-1), Thompson (20-13-1), Wetumpka (22-12).

 

CLASS 5A

1. Curry (27-4)

2. Hayden (19-2)

3. Southside-Gadsden (18-5)

4. Hartselle (20-6)

5. Mortimer Jordan (13-8)

6. Valley (14-6-1)

7. Springville (24-9)

8. Scottsboro (11-6)

9. Cullman (20-10)

10. Athens (20-10)

Others nominated: Citronelle (20-4), Faith Academy (10-9-2), McAdory (23-9), Muscle Shoals (30-6), Moody (12-5), Rehobeth (15-9), Saraland (13-12).

 

CLASS 4A

1. Alabama Christian (24-8-2)

2. Haleyville (19-10)

3. Alexandria (14-9-1)

4. Handley (18-8)

5. Clarke County (11-5-1)

6. West Blocton (13-7)

7. Ardmore (19-15-1)

8. Central-Florence (17-6)

9. Munford (14-6)

10. Beauregard (21-7)

Others nominated: Carbon Hill (12-9), Holtville (9-10), Headland (11-8), Oneonta (15-10).

 

CLASS 3A

1. White Plains (18-4)

2. Pisgah (12-6)

3. Holly Pond (19-4)

4. Glencoe (12-0)

5. Winfield (13-8)

6. Cordova (15-10-1)

7. Westminster Christian (15-4)

8. Susan Moore (16-6-1)

9. Brindlee Mountain (14-4-1)

10. Slocomb (22-7)

Others nominated: Colbert County (17-7-1), Geneva (17-7), Leeds (15-12), Opp (14-4), T.R. Miller (9-4), West Morgan (22-10).

 

CLASS 2A

1. Ider (22-6-1)

2. Mobile Christian (21-11)

3. Hale County (17-8)

4. Hatton (18-13-2)

5. Colbert Heights (10-2)

6. Pleasant Valley (12-9)

7. G.W. Long (9-3)

8. Ariton (14-8)

9. Leroy (18-9-1)

10. Horseshoe Bend (13-6)

Others nominated: Elba (6-5), Goshen (10-7), Lexington (9-8), Oakman (13-12), Walter Wellborn (13-6), Zion Chapel (7-8).

 

CLASS 1A

1. Sumiton Christian (21-6)

2. Ragland (16-5)

3. Lynn (22-4)

4. Kinston (14-4)

5. Brantley (14-7)

6. Athens Bible (19-8)

7. Decatur Heritage (11-10)

8. South Lamar (11-8)

9. Florala (8-1)

10. Berry (8-7)

Others nominated: Belgreen (10-5), Billingsley (8-3), Collinsville (12-12), Hubbertville (9-3), Spring Garden (9-8-1).

 

AISA

1. Macon East (31-4)

2. Glenwood (24-6)

3. Edgewood (24-9)

4. Marengo Academy (13-5)

5. Hooper (10-7)

6. Springwood (11-7)

7. Clarke Prep (15-5)

8. Wilcox Academy (8-4)

9. Lakeside (8-9)

10. Bessemer Academy (10-9)

Others nominated: Patrician Academy (6-10), Pike Liberal Arts (16-9).