CullmanTimes.com - Cullman, Alabama

March 28, 2013

ASWA: Lady Raiders’ stock rising, Bearcat baseball drops to No. 5 in latest ranking

Staff Reports
The Cullman Times

CULLMAN — Good Hope’s softball team is on its way up in the Alabama Sports Writers Association’s rankings after winning all four of its games this past week by a combined score of 52-0.

The Raiders (16-5), which jumped from eighth to No. 6 in Class 3A, are currently riding an eight-game win streak that includes six straight shutouts and seven overall.

Meanwhile on the baseball side of the rankings, 5A Cullman dropped one spot for the second week in a row. The now-No. 5 Bearcats (14-10) were 4-2 since the ASWA last released its list, uncharacteristically losing an area contest to East Limestone, as well a 1-0 pitcher’s duel versus Hoover.

Vinemont (12-7) fell from the top 10 to “others nominated” in 3A baseball, while Holly Pond’s softball squad was nowhere to be found after spending a few weeks in the mix.

See the ASWA complete baseball and softball rankings below:



PREP BASEBALL

CLASS 6A


1. Smiths Station (23-4)

2. Hoover (23-10)

3. Thompson (25-8)

4. Huntsville (20-5)

5. Hewitt-Trussville (18-6)

6. Fairhope (17-5)

7. McGill-Toolen (16-6)

8. Baker (16-4)

9. Spain Park (15-10)

10. Prattville (15-8)

Others nominated: Alma Bryant (14-7), Bob Jones (16-7), Enterprise (17-9), Hazel Green (14-10), Hillcrest-Tuscaloosa (18-5).

 

CLASS 5A

1. Spanish Fort (18-3)

2. Faith Academy (21-1)

3. Russell County (23-6)

4. Southside-Gadsden (13-6)

5. Cullman (14-10)

6. Hartselle (22-6)

7. Homewood (19-1)

8. Etowah (12-5)

9. Chilton County (15-8)

10. Briarwood Christian (11-8)

Others nominated: Demopolis (11-3), McAdory (14-7), Mortimer Jordan (23-5), Pinson Valley (15-8).

 

CLASS 4A

1. Charles Henderson (21-2)

2. Central-Florence (25-7)

3. Beauregard (18-6)

4. Thomasville (12-3)

5. Alexandria (15-9)

6. UMS-Wright (14-7)

7. Guntersville (13-4)

8. Jacksonville (8-4)

9. Childersburg (19-3)

10. Andalusia (16-5)

Others nominated: Ardmore (10-5), Elmore County (10-10), Hokes Bluff (9-4). Holtville (12-9), St. James (11-7).

 

CLASS 3A

1. W.S. Neal (16-0)

2. Mars Hill Bible (16-8)

3. Plainview (17-1)

4. Deshler (16-7)

5. Montevallo (16-3)

 6. Trinity (14-4)

7. Thorsby (19-2)

8. Cleveland (12-4)

9. Opp (16-3)

10. Leeds (16-3)

Others nominated: Colbert County (14-9), Indian Springs (5-1), Madison Academy (11-11), Piedmont (8-6), Slocomb (14-7), Vinemont (12-7)

 

CLASS 2A

1. Section (17-1)

2. Sheffield (15-8)

3. G.W. Long (14-8)

4. Hale County (13-3)

5. Randolph County (13-2)

6. Prattville Christian (12-4)

7. Westbrook Christian (8-9)

8. Sand Rock (7-6)

9. Washington County (9-5)

10. Ranburne (10-4)

Others nominated: Ohatchee (7-5), New Brockton (8-4), Zion Chapel (11-3)

 

CLASS 1A

1. Shoals Christian (11-3)

2. St. Luke’s (15-6)

3. Athens Bible (16-1)

4. Geneva County (12-4)

5. Spring Garden (13-5)

6. Hackleburg (12-1)

7. Brantley (9-8)

8. Cedar Bluff (9-5)

9. Sumiton Christian (10-4)

10. Fayetteville (10-9)

Others nominated: Shades Mountain Christian (8-5), South Lamar (10-3).

 

AISA

1. Tuscaloosa Academy (25-3)

2. Edgewood (25-3)

3. Pike Liberal (16-5)

4. Monroe Academy (17-7)

5. Lee-Scott (13-4)

6. Glenwood (14-7-1)

7. Macon-East (15-9)

8. Lowndes Academy (12-5-1)

9. Fort Dale (10-4)

10. Clarke Prep (15-5)

Others nominated: Autauga (10-4), Cornerstone Christian (10-4), Jackson Academy (13-8), Lakeside (11-5).





PREP SOFTBALL

CLASS 6A


1. Sparkman (18-3)

2. Pelham (19-2)

3. Hueytown (18-5)

4. Hillcrest-Tuscaloosa (18-5)

5. Vestavia Hills (12-5-1)

6. Dothan (25-7)

7. Central-Phenix City (21-6)

8. Baker (22-3-1)

9. Bob Jones (16-9-1)

10. Hewitt-Trussville (16-4)

Others nominated: Albertville (16-5), Fairhope (18-6), Mountain Brook (14-7), Oak Mountain (15-9), Thompson (13-6), Wetumpka (10-5).



CLASS 5A

1. Scottsboro (21-4)

2. Southside-Gadsden (17-6-1)

3. Lawrence County (21-6-1)

4. Curry (13-5)

5. Hayden (15-3-1)

6. Moody (10-9)

7. Mortimer Jordan (9-4)

8. Shelby County (9-0)

9. Saraland (13-4)

10. Citronelle (22-4)

Others nominated: Brookwood (14-7), Hartselle (15-7-1), Rehobeth (20-7), Pleasant Grove (12-9), Springville (12-6).



CLASS 4A

1. Alabama Christian (16-3-1)

2. Haleyville (19-4)

3. Cherokee County (16-2)

4. Holtville (12-5)

5. Sardis (18-4-2)

6. West Blocton (8-5)

7. Bibb County (12-9)

8. Headland (11-7)

9. Ardmore (17-10)

10. Beauregard (13-2)

Others nominated: Clarke County (13-2), Corner (8-6), Locust Fork (10-2), UMS-Wright (19-9).



CLASS 3A

1. Pisgah (12-2)

2. American Christian (14-5)

3. Glencoe (17-5)

4. Winfield (11-4)

5. White Plains (13-5)

6. Good Hope (16-5)

7. Leeds (11-7)

8. Cordova (17-6-1)

9. Opp (12-3)

10. Madison Academy (16-5)

Others nominated: Danville (13-6), Geneva (17-4), Gordo (7-3), Hamilton (10-10-1), Northside (12-8-1), Saks (13-6).



CLASS 2A

1. Hatton (13-3)

2. Houston Academy (17-2)

3. Ider (16-5)

4. Mobile Christian (18-13)

5. Pleasant Valley (14-3)

6. Sand Rock (12-3)

7. West End (12-8)

8. Lexington (7-14)

9. Ariton (10-10-1)

10. Hale County (8-7-2)

Others nominated: Elba (5-6), Leroy (15-12), Prattville Christian (11-5).



CLASS 1A

1. Ragland (4-2-1)

2. Kinston (13-6)

3. Sumiton Christian (10-3)

4. Pleasant Home (9-4)

5. Parrish (12-4)

6. Waterloo (7-6)

7. Decatur Heritage (11-7)

8. South Lamar (7-5)

9. Lynn (6-6)

10. Athens Bible (9-7)

Others nominated: Berry (11-3), Belgreen (5-2), Collinsville (10-4).



AISA

1. Marengo Academy (14-0)

2. Macon-East (18-6)

3. Glenwood (13-3)

4. Kingwood Christian (14-5)

5. Lakeside (18-6)

6. Wilcox Academy (8-1)

7. Lowndes Academy (18-4)

8. Pickens Academy (9-4)

9. Clarke Prep (15-4)

10. Tuscaloosa Academy (14-4)

Others nominated: Edgewood Academy (13-11), Autauga Academy (15-4), Cornerstone Christian (6-6), Springwood (16-5).



% The Times’ sports editor Rob Ketcham contributed to this report.